Tal - och ljudböcker


På Enskilda Gymnasiet har alla skolans elever tillgång till Inläsningstjänsts utbud av inlästa läromedel. Alla som vill kan alltså välja att lyssna till sina läroböcker i stället för att läsa på traditionellt vis. 
Är du ny på skolan, eller ny som användare av Inläsningstjänst så har ett mail med  inloggningsuppgifter skickats till din skolmail. Har du använt tjänsten förut är det bara att logga in som vanligt.
Har du glömt lösenord, eller behöver hjälp med inloggning, kom upp till biblioteket eller skicka ett mail till biblioteket@enskildagymnasiet.se så fixar vi det.

Inläsningstjänst finns också som app, både till apple och android.

Legimus kan du använda om du har någon form av läsnedsättning eller andra särskilda behov. Legimus har ett mycket stort utbud av inläst skönlitteratur (romaner), alltså böcker du kan behöva när ni läser på svenskan eller engelskan. Eller om du vill läsa för nöjes skull.
Behöver du Legimus? Prata med någon av skolans specialpedagoger.
Använder du Legimus och behöver hjälp? Kom till biblioteket, eller maila biblioteket@enskildagymnasiet.se

Även Legimus finns som app till både apple och android.